Szállások.blogspot látnivalók, információk.

Magyarország, Pécs:

Széchenyi tér: egykor a város piactere volt. A térre tizenkét utca torkollik. Ma is a város központja.

Gázi Kászim pasa dzsámija (a tér közepén, ma római katolikus belvárosi plébániatemplom). E helyen már a középkorban római katolikus templom állt, melyet a XVI. század második felében a törökök dzsámivá alakítottak. A négyzet alaprajzú, faragott terméskőből emelt épület fölött nyolcszögletes dobon 28 m magas, 17 m átmérőjű kupola emelkedik. A templom belsejében a sarkokon sztalaktit csegelyek veszik át a kupola terhének egy részét, s ezek egyben díszei is a templomnak. A templomot a XX. század elején restaurálták, és egy karéjos alakú új résszel toldották meg. Később a kupola szerkezetét is átalakították: a megrongálódott barokk kupolát lebontották, és az eredeti török kupola formáját állították vissza. A minaret, amely valamikor a dzsámihoz tartozott, teljesen eltűnt. Az egykori dzsámi belseje is megőrizte török jellegét. A templombelsőben látható két, Mekka felé néző mihráb. A szamárhátíves, kőrácsos ablakok is őrzik a török idők építészeti stílusát. Az újabb falfestményeket Gebauer Ernő alkotta.

Emléktáblák és örökmécses (a tér teraszosan emelt északi oldalának mellvédfalán). A pécsi volt huszárezred emléktáblái Sidló Ferenc alkotásai, 1937-ből valók. Az 1932-ben - Weichinger Károly, Dörre Ferenc és Kőszegi Gyula tervei szerint - készült örökmécses az 1919-1921. évi idegen katonai megszállásra emlékeztet. A talapzaton levő emléktáblát Szomor László készítette 1939-ben.

Szentháromság-szobor (a tér közepén). Az itt állt eredeti szobrot az 1710 és 1714 között dühöngő pestisjárvány megszűnésekor állíttatták fogadalomból. A megrongálódott szobor mását Kiss György készítette el 1908-ban.

Hunyadi János szobra (a parkosított rész délkeleti sarkában). A bronz lovas szobor Pátzay Pál alkotása. Az egyszerű, mégis monumentális szobrot 1956. augusztus 12-én, a törökverő hős halálának 500. évfordulóján leplezték le. A hős alakja határozottságot, keménységet és elszántságot sugároz. A talapzaton Czuczor Gergely sorai olvashatók: "S acélt ragad, lovára kap, / Csatáz, vív, izzad éj és nap. / S míg nem győz, nincs nyugalma."

Leonardo da Vinci szobra (a Nagy Latos Gimnázium északkeleti saránál levő kis parkban). A fehér márvány mellszobor Baksa-Soós György alkotása 1958-ból.

Kanonoki házak (Janus Pannoniusu. 4, 6. és8.), Fűrészfogasan épült, barokk korból származó épületek az utca jobb oldalán. A 4. sz. ház 1744-ben épült, egyemeletes, 2 + 3 + 2 ablakos, íves kapuval és két kő keretes mellékkapuval, rokokó díszítéssel. Az attika ormán Szemenich Ferenc és Kapuváry Márton kanonokok faragott címerei láthatók. Az épületet többször bővítették.

Pollack Mihály Építőipari Szakközépiskola. Korábban lakóház volt (Cseh-palota), majd tanügyi és népművelési intézmények irodáit, illetve oktatási intézményeket helyeztek el benne. Az épület szecessziós törekvéseket mutat, s némileg túldíszítettnek hat. A ház falán emléktábla jelzi, hogy egykor itt dolgozott a híres pécsi néprajzkutató, dr. Berze Nagy János.

Csontváry Múzeum. Az erkélyes, szép épületet 1894-ben emelték neoreneszánsz stílusban, Kirstein Ágoston tervei szerint. Ma itt található a város egyik festészeti látványossága, a Csontváry Múzeum. A gyűjtemény a századforduló kiváló művészének legjelentősebb alkotásait mutatja be. Számos nagyméretű festménye és több korai grafikája található itt. A kiállítást a művész életére és munkásságára vonatkozó több fontos dokumentum egészíti ki. Megtalálható az elmúlt évtizedek teljesnek mondható Csontváry-irodalma is.

Szállások.blogspot Balatonalmádi ajánlata >Balatonalmádi Apartman

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Külföldi és Belföldi szállások
Szállás ajánlás: itt