Szállások.blogspot látnivalók, információk.

Magyarország, Pécs:

Mindenszentek temploma. 1157-ben szentelték fel. Eredetileg egyhajós, román stílusú templom volt, amelyet a XV. században háromhajóssá alakítottak át, és gótikus boltozattal láttak el. A templom a XVIII. századi átépítéskor kapta barokk formáját. Berendezése is jórészt a XVIII. századból származik. 1588-ban itt tartották a pécsi disputa néven ismert hitvitát, amelynek során Válaszuti György pécsi református lelkész és Skaricza Máté ráckevei unitáriuspap a hitelvek dolgában mérte össze erejét.

Szent Ágoston-templom. Helyén eredetileg középkori templom állott, amelyet a törökök dzsámivá alakítottak át. 1712-ben az Ágoston-rendi szerzetesek temploma lett. Ma római katolikus plébániatemplom. A csehsüveg boltozatos, egyhajós templomot 1750-ben tűzvész pusztította el, majd újjáépítették. Déli falában még láthatók a törökkori szamárhátíves ablakmaradványok. Berendezéséből az oltárszobrok érdemelnek figyelmet. Copf szószékét a négy evangélista szobra díszíti. Klasszicista stílusúak a padok. A falfestmények 1936-ból valók. A szentély középső festményeit Gebauer Ernő, a kétoldalt levőket Gádor Emil készítette 1941-ben.
Szent Flórián-szobor. A török időkben itt közkút állt. A magas talapzaton álló mai kőszobor a tűzoltók védőszentjét ábrázolja.

Majláth-ház. 1840 körül épült, klasszicista stílusban. Vert vasrácsos, biedermeier kapu díszíti. Pécsi hangversenye után Liszt Ferenc ebben a házban vendégeskedett.

Pécsi Nemzeti Színház. 1893 és 1895 között épült eklektikus stílusban, neoreneszánsz elemekkel gazdagítva. Tervezője Lang Antal és Steinhardt Antal. A főhomlokzatot Erkel Ferenc, Csiky Gergely és Szigligeti Ede szobrai díszítik, az oldalhomlokzaton Vörösmarty Mihály és Kisfaludy Károly szobrait helyezték el. A kupola tetején álló Géniusz-szobor Kiss György alkotása. A színháznak prózai, énekes, balett és báb tagozata működik.

Bazár udvar. A fedett udvar a Széchenyi térre vezet. A ház a romantikus építészeti stílus szép példája.

Pálos templom I. Nevezik líceumnak vagy egyetemi templomnak is. Egyhajós, barokk, cseh boltozatos, kéttornyú templom. A pálosok építették a XVIII. században, Vépi Máté tervei szerint. Amikor az Erzsébet Tudományegyetem 1923-ban Pécsre került, egyetemi templommá lett. Angyalszobros, oszlopos főkapuja 1780-ban készült, Berendezéséből említést érdemel XVIII. századi, rokokó stílusú főoltára. A falfestmények 1930-ból származnak, s Gebauer Ernő alkotásai.

Pálos kolostor II. A templomhoz kapcsolódó barokk épület. Eredetileg pálos kolostor, később joglíceum, majd tanítóképző lett. Ma a Széchenyi Gimnázium működik falai között. A kétemeletes, manzárdtetős sarokház 1757 és 1775 között épült egy hajdani török mecset helyén. Géniusz-szobros kapuzata 1860-ból való, s a római pálos rendház kapujára hasonlít. A lépcsőházban szép kovácsoltvas kapu látható.


Forró Fogadó

Szállások.blogspot ajánlata: Röszke >Forró Fogadó

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Külföldi és Belföldi szállások
Szállás ajánlás: itt